Ako syn otca vyškolil o bohatstve

06.07.2010 10:51

Otec jednej veľmi bohatej rodiny zobral raz svojho syna na vidiek s úmyslom

ukázať mu, v akej biede niektorí iní ľudia žijú, aby si vážil bohatstvo, ktoré on má, lebo nemusí trpieť núdzou. Školenie o hodnotách sa však vyvinulo úplne inak, ako si to otec predstavoval...

     Pár dní a nocí strávili na istom malom hospodárstve, ktoré vlastnila pomerne chudobná rodina. Keď sa vracali domov, otec sa syna pýta, ako sa mu výlet páčil. Následne sa odohral nasledovný dialóg:

- To bolo úžasné, ocko!

- Videl si, v akej biede tí ľudia žijú?, hovorí otec.

- Videl.

- Tak mi povedz, čomu si sa na tom výlete naučil?

A syn mu na to odvetil:

- Videl som, že my máme jedného psa a oni štyroch. My máme bazén do polovice záhrady a oni potok, čo nikde nekončí. My sme kúpili do záhrady lampáše a im v noci svietia hviezdy. Naša veranda siaha až po prednú záhradku a im patrí celý horizont. My žijeme na malom pozemku a oni majú polia, ktorým nedovidíš konca. My máme sluhov, čo nás obsluhujú, ale oni slúžia druhým. My si svoje potraviny kupujeme, kým oni si pestujú svoje vlastné. Náš pozemok je obohnaný ochranným múrom, ich chránia priatelia.

Otca to ohromilo a načisto umlčalo, lebo takúto reakciu a odpoveď vonkoncom nečakal. Čakal skôr, že syn sa mu poďakuje v akom bohatstve ho vychoval a že nemusí žiť tak – ako tí „chudobní“. A potom syn dodal:

- Ocko, ďakujem Ti, že si mi ukázal, akí sme biedni!

 

Nie sú všetky veci také, akými sa na prvý pohľad zdajú

      V chaose dneška, rýchlosti bytia a žitia a zmene životného štýlu súčasnosti oproti minulosti je ZMENA nie nutnosťou a nie len jedinou istotou v oceáne rôznych neistôt. Je povinným náboženstvom pragmatikov a víťazov života. Učte sa intenzívne modliť práve túto vieru -toto špeciálne náboženstvo, aby ste sa stali „správne pravoverní“J.

 

 

Autor: Emil Burák