Máme nástroj na osobnú prosperitu

14.07.2010 10:57

 Osobná prosperita - je súhrn všetkého podstatného, čo sa darí v prioritách v živote rozumného človeka. Okrem individuálnej prosperity existuje aj prosperita kolektívna (krajina, firma, organizácia). Diskutujeme o nej, snívame o nej a každý by jej rád mal pre seba i svojich blízkych čo najviac.

 

Rýchloprepínače pokoja v duši

     Pohoda v duši (uvoľnenie) je základom k dobrým ideám (nápady). Lebo v zákazoch, strachu a nepokoji sa najlepším dielam nedarí. Viac sa práca darí, keď máte pokoj, slobodu a kľud. Preto zastávame názor, že najprv pohoda v hlave (DUCH) a až potom aj prosperita v peňaženke (MATÉRIA)J...

     Priamo k tejto téme boli napísané aj knihy „Pohodou k prosperite – Wellness a Carpe diem (2005) a Pohodou k prosperite II. – Slovenský profesoring šťastia (2006), Pohodou k prosperite III. – Univerzita života (2007), Pohodové myslenie – ako začať (2008)“, ktoré inšpirujú k lepšej kvalite života a smerujú komplexne k téme poradenstva života – life management.

 

Modlitba k prosperite v praxi

     Trápiť sa oplatí len nad vecami, na ktoré dosiahneme a ktoré „stoja za to“. Naučiť sa treba  žiť v harmónii so sebou samým, v harmónii s ostatnými ľuďmi a prírodou. Bez sebalásky je cesta k prosperite nemožná. Preto nezabudnite sa mať aj viac radi.

     V danom smere najmúdrejšia nadčasová modlitba filozofa znie asi v nasledovnom duchu: „Bože daj mi rozum, aby som rozpoznal podstatné problémy od nepodstatných. Daj mi zdravie, silu a odvahu – aby som tie podstatné a najdôležitejšie vedel vyriešiť. Daj mi poznanie a vedomosti – aby som sa tým, ktoré vyriešiť nemôžem a neviem – vyhol a netrápil sa nad nimi. A dopraj mi aj toľko potrebné šťastie – aby som vždy vedel včas rozpoznať medzi nimi ten rozdiel (t.j. ktoré sú podstatné a riešiteľné od tých, ktoré sú nepodstatné a alebo neriešiteľné...)...“.

 

Cieľ je treba vidieť, ak chcete terč trafiť

     Ak chceme trafiť do terča, musíme ho najprv vidieť. Ak chceme mať kvalitnú predstavu o vlastnom šťastí a osobnej prosperite, je vhodné napísať si k tomu pár bodov na kúsok papiera a pravidelne sa k nim v akejsi bilancii života vracať a prehodnocovať, čo sa darí , čo menej a čo sa zatiaľ vôbec nedarí. Dôležité je sledovať obsah a ducha myšlienky viac ako formu. Hlavných a zmysluplných cieľov snaženia sa v relatívne krátkom živote na planéte Zem pre rozumného človeka nie je až tak veľa. 

     Jeden z talianskych odborníkov na psychológiu a tvorivosť – Sergio Giassani -  už v roku 2001 publikoval úvahy o tom, že tvorivosť najviac ubíja naša vlastná hlava, ktorá je plná zákazov.

 

Učte sa dirigovať vlastný život

     Mnohí odborníci upozorňujú, že úspech človeka na scéne zvanej život (t.j. nielen v zamestnaní, ale aj v súkromí) závisí od miery schopnosti a sklonu a potenciálu pre kreativitu (tvorivosť). Aj všetci lovci mozgov (headhunter, kopferjäger) na trhu práce preferujú kreatívnych ľudí – to jest nielen „plničov fliaš a vykonávateľov rozkazov“, ale tvorcov, dirigentov, komponentov – proste tvorivých ľudí. Kto chce žiť v trvalej prosperite, musí sa naučiť byť schopným dirigentom vlastného života.

      Faktory ubíjajúce tvorivosť je vhodné poznať, lebo toto poznanie pomáha sa netrápiť sa nad nepodstatnými vecami v živote.

 

Šesť faktorov brzdiacich pohodu –

v danom smere je nasledovných:

- vražedné vety (vraždia plačom nad tým, ako sa čo nedá...),

- nedokončené záležitosti (nakoľko v hlave máme veľa nepodstatných myšlienok – drobnosti, čo dnes treba stihnúť, nemáme v nej často miesto na veľké tvorivé a objavné myšlienky. Pozor na to, lebo takto nikdy nevyrastiete a neprekročíte svoj tieň, lebo pre príliš upretý drobnohľad na stromy, nikdy neuvidíte les...),

- cenzor v hlave (Naša hlava je plná zákazov a príkazov a predpisov: Musíš, nesmieš, mal by si... – Ani to nie je správne. Zakážme si takéto myšlienky. Povedzme si: - Všetko sa dá),

- činnosť nasilu. (Neraz robíme mnohé veci nedobrovoľne, nasilu. Problém sa najlepšie vyrieši tak, že sa od neho odpútame. Keď sa budeme nútiť rozmýšľať o ňom, iba sa zbytočne vyčerpáme),

- strach zo zmien (Kto sa bojí, nesmie do lesa! Keď vzniká nové, staré musí zomrieť. Preto sa v tvorivosti vždy skrýva aj deštrukcia. Človek opúšťa osvedčený terén a vstupuje do neznáma)

- perfekcionalizmus (Veľkým nepriateľom tvorivosti je snaha o dokonalosť. Zakazuje myslieť nahlas, snívať i fantazírovať, a tak nás náš perfekcionalizmus zotročuje. Musíme sa zmieriť s tým, že každý človek – čo niečo robí, robí zákonite aj chyby).

 

Najskôr dobre naostriť pílu

     Cesty k prosperite hľadajú všetci, preto je konkurencia obrovská. Víťazi zvyčajne veľa poznajú a vedia to predať. K tomu – je nutné veľa múdreho čítať a poučiť sa zadarmo z chýb druhých. V súčasnom svete konkurencie je umenie rýchločítania nevyhnutné a pôsobí ako dobre naostrená píla. Ak píly neostríme, prehráme súboj v rezaní tak, ako nepoučiteľný drevorubač v nasledovnej historke:

     Prišiel múdry starček k unavenému drevorubačovi a spýtal sa: - Čo to robíte, pane?

- Pílim. Už štvrťhodinu pílim tento jeden veľký strom. A som z toho už veľmi unavený. Odpovedal drevorubač. – Ale, veď máte úplne tupú pílu, všimol si starček, prečo si ju nenabrúsite? – Na také hlúposti nemám čas! Nezdržujte s tým, nevidíte, že musím píliť? zaznela definitívna odpoveď hlúpeho drevorubača.

Autor: Emil Burák