Štastie vo vťahu nie je len pocit!

01.02.2010 01:02

Ako si udržať pocit šťastia v našom vzťahu?

Počúvajme svoje vnútro - ako sa cíti a čo by si prialo. Splňme mu podľa možnosti každé želanie, a to aj za cenu kompromisov. V žiadnom prípade neodporúčam komukoľvek, aby sa pre niekoho obetoval. Človek, ktorý poprie svoje vlastné potreby sa tak vlastne odmietne starať sám o svoje vlastné šťastie. A keďže mu tým pádom v živote "niečo" začne veľmi chýbať, automaticky začne od druhých očakávať, že sa o jeho šťastie postarajú. Očakáva od druhých vďačnosť a lásku za svoju obetavosť. Samozrejme, že tento "výmenný obchod" nemá príliš veľa spoločného s láskou.

 

A ešte jedna zaujímavosť - keď sa človek rozhodne pre niekoho obetovať, darmo očakáva z druhej strany nejaké ohľady. Skôr naopak - dočká sa toho, že ho partner začne zneužívať. Prečo toľký nevďak? Pretože príslovie "buď k druhým taký dobrý, akí chceš, aby boli druhí k tebe" je len polovičná pravda. Tú druhú nám predchádzajúce generácie akosi zabúdajú odovzdať. Druhá časť totiž znie: "buď k SEBE taký dobrý, akí chceš, aby boli druhí k tebe". Ľudia sú zrkadlá. Ukazujú nám, ako sa sami k sebe správame, odopierajú nám to, čo si sami odopierame - takže aj druhým dovolíme, aby nám to odopierali. Ak chceme, aby nás druhí robili šťastnými, musíme im to najprv ukázať. Ľudia sú zrkadlá a robia len to, čo z nás cítia. Vážia si nás natoľko, nakoľko si sami seba vážime. 

 

Mnohé z našich mám a starých mám by tento recept na šťastné partnerstvo nazvalo obyčajným sebectvom. Avšak omyl - tu nejde o sebectvo. Ide o to, že len ten človek môže vytvoriť šťastné partnerstvo, ktorý je šťastný. A byť šťastný je niečo, o čo sa treba starať presne ako o malé dieťa. Kedy bude malé dieťa šťastné? Keď budú splnené všetky jeho potreby. Keď splní mama všetky potreby svojho dieťaťa - tak to dieťa by sme sebeckým asi nenazvali, však? Aj v nás - dospelých - stále žije vnútorné dieťa, ktoré má svoje potreby. Sú pomerne jednoduché - ako u detí - zdravé jedlo, pohyb na čerstvom vzduchu, teplý príbytok a láska. Ten, kto si toto všetko dopraje plnými dúškami, spĺňa všetky predpoklady na to, aby vytvoril šťastné a napĺňajúce partnerstvo.

Autorka:  Mgr. Martina Klesniaková
www.zharmonizujsa.sk

tel.: 0903 300 546

Diskusná téma: Štastie vo vťahu nie je len pocit!

motto

Marta | 05.02.2010

Nájsť radosť v radosti druhého - to je tajomstvo šťastia.

Ggeorg Bernanos

Pridať nový príspevok