ZMENA k šťastnému životu

18.06.2010 09:38

Dnešný životný štýl často núti k improvizácii a flexibilite. A ak je na scéne kríza, tak ešte viac ako keď sme v pokoji a „nekríze“! Veci i ľudia sa menia. Niekedy k lepšiemu, inokedy k horšiemu.

 

Deň a noc, svetlo a tma

      Zmena má dve základné polohy – prináša radosť a strach. Radosť z príležitosti získať a dosiahnuť niečo nové. Strach z rizika, či zmenu zvládneme a budeme úspešní. Či sa nestane, že nás osud potrestá za to, že sme si nevážili dostatočne čo máme, ale dovolili sme si „rúhať sa“ a siahnuť po zmene.

     Väčšina ľudí v bežnom živote zažíva viac strádania ako šťastia, ale ak sú proaktívni a ochotní meniť zažité spôsoby života, prístupy, postupy a hlavne mentálny postoj, tak dokážu vlastné šťastie regulovať spoľahlivo samotní, pričom sa nemusia báť hier nevyspytateľného osudu.

 

Pripraveným na zmenu praje aj šťastie

     Šťastie viac praje pripraveným. Pripravení sú najmä tí, ktorí prijímajú zmenu ako efektívny životný štýl – ako nutnosť. Napríklad pokrok priniesol, že telefonujeme z mobilov, čo sme si pred pár rokmi vôbec nevedeli predstaviť. Pokrok priniesol, že nemám jedno zamestnanie na celý život (čo napríklad v SR bolo štandardom v období socializmu), ale normálne je vystriedať ich počas celoživotnej kariéry niekoľko, minimálne päť.

      Dobrým východiskom pre fungujúcu zmenu je veriť činnosti a práci, ktorá rieši ako sa to dá, nie – naopak ako a prečo sa to nedá. Predkovia nás o tom dávno poučili príslovím, že kto chce robiť (meniť), hľadá spôsoby /ako sa to dá/, a kto nie, ten hľadá dôvody /prečo sa to nedá/.

     Do zmien netreba vstupovať bez uváženia strmhlav, ale pragmaticky i so zvážením možných rizík. Vždy porovnať bilanciu možných výhod i nevýhod po zmene. Súčasne dobré je držať sa hesla, že trikrát meraj, predtým ako odstrihneš. Všetko čo nám život pripraví môže mať dve stránky – dobrú i zlú.

 

Môže to byť k dobrému i k zlému

      Jedna z najstarších kníh Číny o múdrosti podčiarkuje príbeh o starom roľníkovi a jeho mladom synovi, ktorí boli chudobní ako kostolná myš. Osud im poslal zadarmo mladého a silného koňa. Najprv im kôň pomohol orať a mladý syn jasal od radosti. Starček mu na to hovorí, aby počkal a predčasne nesúdil lebo každá vec v živote, čo sa stane i to, že im osud zaslal zadarmo koňa môže viesť k dobrému i zlému. A tak sa aj stalo. Mladík nevydržal a vyskočil na žrebca, aby si zacválal. Kôň ho zhodil a on si zlomil nohu. Zanadával na koňa, ale starček mu povedal, aby nesúdil predčasne a vyčkal, lebo to môže byť k dobrému i zlému. Druhý deň odviedli na vojnu všetkých mladíkov z dediny, len mladík so zlomenou nohou sa zachránil a nemusel narukovať. Príbeh pokračuje ďalej – pričom pripomína, že ľudský osud nadelí prehry i víťazstvá, radosť i smútok, šťastie i nešťastie... Nie vždy človek hneď dokáže rozoznať, ktorá vec je pre neho plusom a ktorá mínusom.

      Niektoré veci – nie sú také, akými sa zdajú. To platí počas celého života. Ak Vás dnes vyhodia z práce, smútite – ale ak zajtra následne nájdete lepšiu prácu, tak sa potešíte. Zmena je riziková. Je bolesťou (nepohodlie), ale i novou výzvou a príležitosťou. Záleží ako ju budete od začiatku vnímať a ako sa vnútorne nastavíte. Niekto by možno rád už roky zmenil prácu, ale nemá odvahu to urobiť. Takému výpoveď od zamestnávateľa pomôže naštartovať proces zmien a nielenže ho oslobodí tým, že rozhodne za neho, ale mu aj pomôže. Inému naopak – môže ublížiť.

Autor: Emil Burák